Skóra w menopauzie – jak o nią dbać?

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który wiąże się z szeregiem zmian hormonalnych wpływających na funkcjonowanie całego organizmu, w tym kondycję skóry. Widoczne zmarszczki czy utrata gęstości skóry to bardzo często zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak dbać o skórę w okresie przekwitania i jakie składniki włączyć do codziennej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem?

Kobieta dojrzała -pielęgnacja skóry w menopauzie

Problemy skóry w okresie menopauzalnym

Menopauza i związane z nią różnice w poziomie hormonów płciowych, a w szczególności estrogenu, odgrywającego kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, prowadzą do szeregu różnorodnych problemów. Do najczęściej występujących zaliczamy:

Głównym problemem skórnym, z którym mierzy się większość kobiet w okresie menopauzy, jest jej suchość i wrażliwość. Wynika to głównie ze zmniejszonej aktywności gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję sebum — które pomaga utrzymać optymalną wilgotność skóry i tworzy jej barierę lipidową. Jest ona kluczowa dla ochrony przed utratą wilgoci i zabezpieczenia skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jej osłabienie wpływa bezpośrednio na stan skóry, która staje się sucha, szorstka i bardziej podatna na podrażnienia. Dodatkowo spada ilość ceramidów i wolnych kwasów tłuszczowych, a wzrasta transepidermalna utrata wody, co potęguje efekt ściągnięcia i przesuszania się skóry, manifestujący się bardziej widocznymi zmarszczkami..

Spadek poziomu estrogenów powoduje, że skóra w menopauzie traci napięcie, a w połączeniu z uszkodzeniami komórek wywołanymi nasilonym stresem oksydacyjnym, proces starzenia skóry znacznie przyspiesza. To między innymi efekt zmniejszonej produkcji kolagenu i elastyny — podstawowych białek odpowiedzialnych za młody wygląd skóry i jej gęstość. Spadający poziom estrogenów i wzrost kortyzolu sprawia, że fibroblasty tracą zdolność do odbudowywania tych substancji. W rezultacie obniża się napięcie skóry, pojawiają się stany zapalne, a zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Wraz z zachodzącymi zmianami hormonalnymi i utratą naturalnej bariery lipidowej, skóra w okresie menopauzy staje się bardziej wrażliwa. Może to manifestować większą skłonnością do podrażnień, zaczerwienień oraz częstszymi reakcjami alergicznymi na składniki kosmetyków lub czynniki zewnętrzne — nawet zmiany temperatury.

Jednym z mniej widocznych, ale równie istotnych problemów spowodowanych przez osłabioną produkcję kolagenu, jest zmniejszona zdolność skóry do regeneracji. W okresie menopauzy proces odnowy komórkowej i gojenie ran ulega silnemu spowolnieniu, przez co na twojej skórze mogą pojawiać się coraz więcej przebarwień i zmian pigmentacyjnych. Wolniejsze tempo regeneracji i wzrost poziomu kortyzolu sprawia, że skóra staje się bardziej matowa i mniej odporna na podrażnienia czy promieniowanie UV.

Zasady pielęgnacji skóry w menopauzie

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna skupiać się przede wszystkim na poprawie jej gęstości, odżywienia i nawilżenia. Warto wybierać składniki kosmetyków, które wnikając w głąb skóry właściwej, pobudzają komórki do odbudowy i odwracają procesy starzenia.

Choć zmiany zachodzące w organizmie kobiety spowodowane przez obniżający się poziom estrogenu są nieodwracalne, możesz zahamować ich wpływ na wygląd skóry i owal twarzy. Jak pielęgnować skórę w tym szczególnym czasie? Przede wszystkim delikatnie. Aby chronić ją przed dodatkowymi podrażnieniami i utratą wilgoci, postaw na łagodne, hipoalergiczne produkty oczyszczające, o fizjologicznym pH, które nie naruszą jej naturalnej bariery ochronnej.

Jak zatrzymać skutki starzenia się skóry w okresie menopauzy?

W składach kosmetyków szukaj lipidów, takich jak oleje roślinne i masła, które odgrywają kluczową rolę w odbudowie bariery ochronnej skóry, pomagając zatrzymać wilgoć i utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Szczególnie cenne są ceramidy, czyli naturalne lipidy występujące w skórze właściwej, które stanowią około 50% jej bariery. Działają jak „cement” między komórkami skóry, pomagając zachować jej nawilżenie, gęstość i elastyczność. Jak pokazują badania, menopauza wpływa na spadek ich poziomu w organizmie kobiety, przyczyniając się do szybszych postępów procesu starzenia. 

Jeśli szukasz najlepszych produktów dla dojrzałej skóry, bazujących na prostych, przebadanych składnikach i sprawdzonych formułach — sprawdź serię kosmetyków Codzienne Nawilżenie od Physiogel. Wszystkie kremy, balsamy i żele dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii biomimetycznej i wysokiej zawartości lipidów, w tym ceramidów redukują uczucie suchości i wspierają odbudowę skóry już po 1. użyciu. Zarówno Bogaty krem nawilżający z 41% lipidów, jak i Lekki krem nawilżający z 29% lipidów zostały opracowane tak, aby spełniać szczególne potrzeby cery dojrzałej i łagodzić zmiany skórne nasilające się w czasie menopauzy.

Niezbędne są również humektanty, czyli substancje nawilżające, które przyciągają i zatrzymują wodę w skórze, co jest kluczowe dla odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, naturalnie występujący w skórze, którego poziom systematycznie spada wraz z 25. rokiem życia. Dzięki zdolności do wiązania dużych ilości cząsteczek wody, w okresie menopauzy, gdy zmiany hormonalne powodują przesuszanie skóry, działa jak silny nawilżacz, pomagając przywrócić jej elastyczność i hamować utratę blasku. Dzięki właściwościom nawilżającym kwas hialuronowy pomaga wypełniać drobne zmarszczki i linie, a także wspiera regenerację naskórka i poprawia funkcjonowanie bariery ochronnej skóry.

Inne wartościowe humektanty, które znajdziesz w produktach Physiogel to betaina o właściwościach łagodzących i nawilżających oraz ksylitol, wspierający zatrzymywanie wilgoci w naskórku. Ksylitol wspomaga także produkcję ceramidów, które są niezbędne do utrzymania integralności bariery ochronnej skóry. Możesz wypróbować m.in. Serum przeciw zaczerwienieniom z serii Łagodzenie i ulga, które dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i chroni przed wolnymi rodnikami.

Ponieważ menopauza obniża syntezę kolagenu i elastyny, wpływając bezpośrednio na owal twarzy i wzrost ilości zmarszczek, prawidłowa pielęgnacja skóry powinna obejmować także peptydy. Te krótkie łańcuchy aminokwasów działają jak sygnały dla komórek skóry, pobudzając je do produkcji białek strukturalnych. Peptydy będą wspierać procesy naprawcze skóry, a przyczyniając się do poprawy jej elastyczności, redukować drobne linie i zmarszczki mimiczne oraz poprawiać owal twarzy.

Do rutyny pielęgnacyjnej cery dojrzałej warto włączyć regularne zabiegi oparte na kwasach. Zarówno kwas glikolowy, mlekowy, jak i kwasy betahydroksylowe będą działać stymulująco na produkcję kolagenu, pomogą usunąć martwe komórki skóry i zmniejszą przebarwienia oraz inne zmiany pigmentacyjne.

I na koniec, chyba nie musimy wspominać, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Chcąc przeciwdziałać oznakom starzenia i cieszyć się zdrową skórą, należy codziennie nakładać na twarz krem SPF z wysoką ochroną UVA.

 

Źródła:

  1. Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, t. 14, nr 4, s. 153-159.

  2. Bernat M., Matysek-Nawrocka N., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016, t. 5, n.6. s 575-579.

  3. Wojas-Pelc A., Nastałek M., Sułowicz J., Estrogeny a skóra: spowolnienie procesu starzenia, Przegląd Menopauzalny 2008, t. 7., n. 6.