Hormony a skóra – jak menopauza wpływa na wygląd i kondycję skóry?
Menopauza to nieodłączny etap w życiu kobiety, który niesie za sobą liczne zmiany, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jedną z nich są realne zmiany w kondycji i wyglądzie skóry. Utrata jędrności, pojawiające się zmarszczki, suchość czy zmiany w pigmentacji to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą mierzyć się kobiety w tym okresie. Pora przyjrzeć się bliżej szczególnym potrzebom skóry po 50. roku życia.
Menopauza – czy to już?
Okres menopauzy rozpoczyna się zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia kobiety i oznacza zakończenie okresu reprodukcyjnego. Jest to moment, w którym jajniki przestają produkować komórki jajowe, a poziom hormonów płciowych w organizmie kobiety znacząco spada. Oficjalnie menopauza jest rozpoznawana, gdy ostatnie krwawienie miesięczne pojawiło się 12 miesięcy wcześniej.
W okresie kobiety często przechodzą różne zmiany fizyczne i emocjonalne oraz odczuwają niekomfortowe objawy menopauzy, spowodowane m.in. przez zaburzenia hormonalne. Mogą pojawić się nagłe uderzenia gorąca z towarzyszącym poceniem się i zaczerwienieniem skóry, zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu, koncentracji i pamięci, silne wahania nastroju czy gorsze ogólne samopoczucie. Spadek ilości hormonów płciowych powoduje suchość pochwy, może także wpłynąć na zmniejszenie popędu seksualnego.
Wiele kobiet skarży się również na zmiany w wyglądzie w okresie przekwitania – zwiększone wypadanie włosów, suchość skóry, utratę jędrności, pogłębiające się zmarszczki, bruzdy i przebarwienia.
Menopauza — hormony i ich rola
Hormony płciowe to substancje, które warunkują zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiety przez całe życie. Zmiany w ich stężeniu oddziałują na szereg procesów zachodzących w ciele kobiety — od etapu dojrzewania, czas reprodukcyjny aż po okres klimakterium. Zaburzenia hormonalne na różnym etapie życia mogą powodować nieregularność cykli miesiączkowych, utrudniać zajście w ciążę oraz mocno wpływać na stan i zdrowie skóry, włosów oraz paznokci.
Hormony płciowe produkowane u kobiet w jajnikach – estrogeny i progesteron, są odpowiedzialne za ponad 400 procesów zachodzących w organizmie. Ich stężenie jest też silnie związane z pracą przysadki mózgowej. Gdy poziom estrogenów lub progesteronu w surowicy krwi spada, zwiększa się ilość substancji produkowanych przez przysadkę mózgową, takich jak LH (hormon luteinizujący) i FSH (hormon folikulotropowy), mających za zadanie stymulować jajniki do wyrównania hormonów. U kobiet w średnim wieku taka sytuacja, którą potwierdzą badania laboratoryjne i tzw. objawy wypadowe, może zwiastować nadchodzącą menopauzę i określać, kiedy występuje menopauza.
Suchość skóry w okresie menopauzy
Estrogeny odgrywają istotną rolę w utrzymaniu młodego wyglądu skóry. Wspierają produkcję kolagenu i elastyny — białek odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność oraz sebum — naturalnego oleju, odpowiedzialnego za optymalne nawilżenie i ochronę skóry. Ponadto estrogeny wpływają na zdolność skóry do zatrzymywania wody — ich brak podnosi jej podatność na podrażnienia.
Suchość, swędzenie i wiotkość to typowe objawy dla okresu menopauzy. Spadek estrogenów prowadzi do ścieńczenia naskórka oraz skóry właściwej, a także utratę tkanki tłuszczowej z okolicy twarzy, szyi, rąk, piersi i ramion, czego efektem są widoczne zmarszczki i utrata jędrności.
Przebarwienia i plamy starcze
W okresie klimakterium skóra kobiet jest bardziej podatna na przebarwienia, w tym tzw. plamy starcze. Przyczynia się do tego znowu spadek poziomu estrogenów, który zakłóca produkcję melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Kiedy staje się nierównomierna, zaczynają pojawiać się ciemniejsze plamy.
Wraz z wiekiem skóra traci naturalną zdolność do regeneracji, co sprawia, że kumulujące się przez lata uszkodzenia w jej strukturze, spowodowane np. przez promieniowanie UV czy palenie papierosów, prowadzą do powstawania nieestetycznych przebarwień.
Przetłuszczanie i zmiany trądzikowe
Efektem zmian hormonalnych zachodzących w okresie menopauzy może być dominacja poziomu androgenów, m.in. testosteronu. Męskie hormony płciowe stymulują gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, którego nadmiar prowadzi do przetłuszczania się i błyszczenia skóry twarzy. Nadmiar sebum zwiększa też ryzyko zatykania porów, przyczyniając się do powstawania trądziku. Niestety, androgenowa postać trądziku dorosłych jest bardziej uporczywa niż trądzik młodzieńczy i może wymagać specjalistycznego leczenia, takiego jak hormonalna terapia zastępcza.
Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy
Zmiany i zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy wpływają w dużej mierze na stan skóry każdej kobiety. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, nastawiona na wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej naskórka, uzupełnienie poziomu lipidów, warunkujących optymalne nawodnienie, a także ochronę przeciwsłoneczną.
Należy pamiętać, że w menopauzie skóra staje się wyjątkowo wrażliwa, a więc potrzebuje kosmetyków dopasowanych do jej indywidualnych potrzeb, o jak najbardziej naturalnym składzie. Jeśli chcesz cieszyć się nie tylko pięknie wyglądającą, ale przede wszystkim zdrową skórą — sięgnij po produkty o udowodnionej badaniami skuteczności, które nawilżają ją od wewnątrz. Bogate w lipidy i ceramidy balsamy oraz kremy do codziennej pielęgnacji Physiogel, oparte na technologii biomimetycznej, przyniosą widoczną ulgę już po pierwszym użyciu.
Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry w czasie menopauzy! https://physiogel.pl/pielegnacja-skory-w-trakcie-menopauzy/.