Pielęgnacja skóry twarzy i ciała po 50-tce
Po 50. roku życia ciało kobiety przechodzi liczne zmiany, które wpływają także na kondycję skóry. Procesy starzenia przyczyniają się m.in. do spadku produkcji kolagenu, co pogłębia widoczność zmarszczek a dodatkowo, wahania hormonalne negatywnie wpływają na strukturę i nawilżenie skóry. W jakie składniki odżywcze powinna być bogata pielęgnacja skóry dojrzałej, aby zachować jej jędrność i zdrowy wygląd?
Zmiany hormonalne w menopauzie — zrozumienie potrzeb skóry dojrzałej
Stan skóry po 50. warunkują fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie podczas menopauzy, predyspozycje genetyczne oraz zasady codziennej pielęgnacji. Rozregulowanie układu hormonalnego, wpływa nie tylko na samopoczucie kobiety i nieprzyjemne dolegliwości, ale ma również bezpośrednie przełożenie na kondycję i jędrność skóry.
Pierwsze skrzypce gra tu estrogen, hormon płciowy, którego poziom w menopauzie drastycznie spada. Przyczynia się to wzmożonych procesów starzenia — skóra traci swój naturalny płaszcz lipidowy i zdolność do zatrzymywania wody, przez co staje się sucha, wiotka i podatna na podrażnienia.
Obniżenie estrogenów wpływa na zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny — tzw. białek młodości — owal twarzy traci swoją wyrazistość, na powierzchni skóry pojawiają się głębokie zmarszczki i rozstępy. Zwalniają procesy odnowy i regeneracji skóry, a także krążenie krwi — komórki nie dostają wystarczającej ilości substancji odżywczych, tlenu i składników, które zwalczają wolne rodniki.
Kluczowe składniki w pielęgnacji cery dojrzałej — odbuduj elastyczność skóry
Skóra po 50. roku życia wymaga specjalnie ukierunkowanej pielęgnacji, która uwzględnia jej indywidualne potrzeby. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą znacząco poprawić wygląd skóry, pomagając w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, odbudowie napięcia i dobrej kondycji. Jakie składniki powinna uwzględniać prawidłowo zaplanowana pielęgnacja skóry po 50.?
Lipidy i ceramidy
Lipidy to komórki tłuszczowe tworzące fizjologiczną barierę, która chroni skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody i, razem z kwasem hialuronowym, utrzymuje odpowiednie nawilżenie. Ta warstwa zabezpiecza też naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia czy promienie UVA.
Specyficznym rodzajem lipidów są ceramidy, które stanowią około 50% bariery lipidowej skóry. Tworzą one „cement” międzykomórkowy, który spaja komórki naskórka, utrzymując integralność struktury skóry. Dzięki temu woda i substancje nawilżające są więzione pomiędzy warstwami lipidów, utrzymując optymalny poziom nawilżenia.
Niestety, po 50. roku życia, poziom lipidów znacząco się obniża, co prowadzi do osłabienia bariery ochronnej, a tym samym suchości, szorstkości i zwiększonej podatności na podrażnienia. Dlatego też niezbędne jest uzupełnianie tych składników w pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających wysokie stężenie ceramidów i lipidów, takich jak Physiogel, pomaga odbudować barierę lipidową, co skutkuje zwiększeniem nawilżenia i elastyczności skóry oraz wzmocnieniem jej odporności na negatywne działanie czynników zewnętrznych.
Kwas hialuronowy
Naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy to substancja, która ma wyjątkową zdolność do wiązania i zatrzymywania wody – do 1000 razy więcej niż wynosi jej masa. Dzięki temu pełni kluczową rolę w pielęgnacji skóry, pomagając utrzymywać prawidłowe nawilżenie.
Wraz z upływem czasu, fizjologiczny poziom kwasu hialuronowego znacząco spada, czego efektem jest wyraźna utrata jędrności i obniżona gęstość skóry. Już przed 30. warto sięgać po odpowiednie kosmetyki z kwasem hialuronowym, który docierając w głąb skóry, pomaga w uzupełnieniu braków wody i odbudowuje włókna kolagenowe, a tym samym redukuje zmarszczki i inne oznaki starzenia.
Antyoksydanty
Rolą antyoksydantów w pielęgnacji twarzy i ciała jest neutralizacja wolnych rodników – niestabilnych cząsteczek, które poprzez uszkadzanie komórek, przyspieszają proces starzenia się skóry. Powstają m.in. w wyniku działania promieniowania UV, zanieczyszczeń i stężenia hormonu stresu, który po 50. roku życia znacznie wzrasta.
Chcąc mieć promienną i gładką skórę, warto sięgać po kosmetyki zawierające witaminę C. Poza tym, że stymuluje produkcję kolagenu, to jest skutecznym środkiem rozjaśniającym, który działa na przebarwienia, plamy pigmentacyjne oraz nierówny koloryt skóry.
Kolejny niezbędny antyoksydant po 50. roku życia to witamina E, która pomaga w nawilżaniu cery dojrzałej i wzmacnianiu jej bariery ochronnej. Odpowiednia pielęgnacja twarzy powinna uwzględnić również kosmetyki zawierające resweratrol, działający przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo oraz koenzym Q10, który wspomaga produkcję energii w komórkach i chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Pielęgnacja po 50. w pięciu krokach
-
- Oczyszczanie — używaj delikatnych produktów oczyszczających, takich jak żele do mycia Physiogel o fizjologicznym pH, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia bez naruszania bariery lipidowej skóry. Unikaj kosmetyków o silnym działaniu, aby zapobiec przesuszaniu.
- Nawilżanie — wybieraj bogate kremy na dzień i na noc, zawierające cenne ceramidy i lipidy np. biomimetyczny krem nawilżający Physiogel. Te składniki pomagają odbudować barierę ochronną, utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz poprawić elastyczność skóry twarzy
- Eksfoliacja — regularnie (1-2 razy w tygodniu) stosuj delikatne peelingi chemiczne z kwasami AHA lub BHA. Usuwając martwe komórki naskórka, poprawiasz zdolność do regeneracji, a twoja skóra staje się gładka i promienna
- Ochrona przeciwsłoneczna — pielęgnacja cery dojrzałej musi uwzględniać krem z filtrem SPF 30+, nakładany niezależnie od pogody. Zapewni on ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które przyspiesza proces starzenia, powoduje przebarwienia i uszkodzenia skóry.
Źródła:
-
- Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czarnecka-Operacz M., Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii 2008, t. 25, n.5, s. 226-234.
-
- Zegarska B., Skóra w okresie menopauzy i jej pielęgnacja, https://www.forumginekologii.pl/artykul/skora-w-okresie-menopauzy-i-jej-pielegnacja, dostęp 27.08.2024.
-
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, nr 6, s. 541-545