Przyczyny suchej skóry

Twoja skóra to swego rodzaju „tarcza ochronna” dla Twojego ciała, która tworzy barierę dla wirusów, bakterii, alergenów i innych negatywnych czynników zewnętrznych. Dodatkowo kontroluje przepływu wilgoci do i z naszego ciała. Normalna, zdrowa skóra jest naturalnie pokryta cienką warstwą lipidów czyli naturalnych tłuszczy, które utrzymują prawidłowe nawilżenie oraz zapewniają miękką i sprężystą skórę. Jeśli powłoka lipidowa jest uszkodzona, Twoja skóra może stracić optymalne nawilżenie i stać się odwodniona lub sucha.

Istniej wiele powodów, dla których lipidowa warstwa ochronna może przestać funkcjonować prawidłowo, prowadząc w rezultacie do suchej skóry:

Przyczyny suchej skóry:

1. TEMPERATURA

Suche powietrze spowodowane centralnym ogrzewaniem zimą i klimatyzacją latem, może obniżać nawilżenie Twojej skóry. Zimno, deszcz, wiatr czy intensywna ekspozycja skóry na słońcu to czynniki, które również pozbawiają skórę optymalnego nawilżenia.

2. DŁUGIE KĄPIELE I PRYSZNICE

Długie kąpiele i prysznice mogą zmywać naturalną powłokę lipidową skóry i obniżać jej nawilżenie, zwłaszcza jeśli woda jest zbyt gorąca. Staraj się spędzać w gorącej wodzie co najwyżej kilka minut dziennie.

3. UBRANIA

Skóra potrzebuje swobodnie oddychać, natomiast ubrania wykonane z tkanin syntetycznych takich jak akryl, nylon czy poliester mogą podrażniać Twoją skórę i powodować jej dyskomfort. Kupując ubrania wybieraj naturalne materiały, takie jak len czy bawełna.

4. DETERGENTY

Większość produktów domowego użytku, w tym kosmetyków, zawiera detergenty i składniki chemiczne, które w łatwy sposób pozbawiają skórę jej naturalnej bariery ochronnej. Staraj się unikać produktów, które tworzą dużą ilość piany, a w konsekwencji są odpowiedzialne za przesuszenie skóry. Wybieraj produkty łagodne, bezzapachowe, które myją, ale jednocześnie nawilżają Twoją skórę.

4. GENY

Geny również mogą determinować Twój rodzaj skóry. Niektórzy ludzie uważają, że mają słabszą barierę ochronną skóry i większą predyspozycję do przesuszonej skóry.

tags: