Pielęgnacja skóry podczas menopauzy

Menopauza to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który przynosi za sobą wiele zmian. Pojawia się zazwyczaj między 45. a 50. rokiem życia, gdy od ostatniej miesiączki minął co najmniej rok. Symptomy klimakterium mogą pojawić się jednak już nawet kilka lat wcześniej, w tak zwanym okresie przedmenopauzalnym. 

Zaburzenia fizjologicznej produkcji hormonów, przejawiające się powodują różnorodne objawy fizyczne i psychiczne. Gdy jajniki przestają produkować hormony płciowe, w ciele kobiety zachodzi rewolucja, która warunkuje funkcjonowanie całego organizmu. Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą znacząco wpływać także na stan skóry, co jest bezpośrednio związane ze spadkiem stężenia estrogenów 

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Pierwsze objawy menopauzy to m.in. nagłe uderzenia gorąca, silne bóle głowy, kołatanie serca czy zaburzenia snu. U niektórych kobiet w wyniku zmian hormonalnych może nastąpić przyrost tkanki tłuszczowej i wzrost masy ciała. Często pojawia się suchość pochwy, spadek libido oraz wahania nastroju. Do nieprzyjemnych objawów w okresie menopauzy zaliczamy też nadmierną potliwość, wypadanie włosów i obniżenie nastroju.

kobieta ze skórą dojrzałą w okresie menopauzy
Czy wiesz, że…

menopauza drastycznie obniża poziom lipidów w skórze?

Menopauza a skóra - objawy, które musisz znać!

 

Objawy przekwitania są również widoczne w kondycji skóry i wyglądzie zewnętrznym. W wyniku niedoborów hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym u każdej kobiety w mniejszym lub większym natężeniu obserwuje się objawy menopauzy, takie jak:

Silna suchość

Spadek stężenia estrogenów prowadzi do zmniejszenia produkcji sebum, co skutkuje suchą, podrażnioną skórą. Utrata wilgoci oraz spadek poziomu lipidów w skórze sprawia, że wiele kobiet doświadcza mocnego swędzenia i podatności na podrażnienia, zarówno na twarzy, jak i całym ciele.

Osłabienie bariery ochronnej skóry

Lipidy to naturalna tarcza obronna przed czynnikami zewnętrznymi. Ich niedobór prowadzi do osłabienia odporności naskórka, skutkując łatwiejszym powstawaniem podrażnień, zaczerwienień, a także większą skłonnością do alergii (alergeny łatwiej wnikają do naskórka). Nieustanna walka z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych dodatkowo przyspieszają degradację kluczowych białek i powoduje przyspieszone starzenie, utratę jędrności i gęstości skóry (tzw. starzenie zapalne).

Utrata elastyczności i ścieńczenie skóry

Okres menopauzy wiąże się ze znacznym spadkiem kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Jest to mocno powiązane z szybszym procesem starzenia, pogłębianiem zmarszczek i zwiotczeniem skóry. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w menopauzie prowadzą także do utraty podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy, szyi i dekoltu, powodując utratę objętości i zwiększoną wiotkość skóry.

Przebarwienia

Objawy klimakterium to również większa skłonność do powstawania hormonalnych plam pigmentacyjnych, pojawiających się na głównie na osłoniętych częściach ciała tj. twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie. Jest to związane z nierównomiernym rozłożeniem w skórze melaniny - naturalnego barwnika skóry, będącego częścią naszej naturalnej ochrony przed słońcem.

Skłonność do trądziku

U niektórych kobiet w czasie przekwitania może pojawić się przewaga androgenów, która powoduje nasiloną produkcję łoju. Zamiast zwiększonej suchości, kobiety mogą wtedy dościwadczać przetłuszczania skóry oraz trądziku menopauzalnego.

Menopauza a skóra zmiany hormonalne

Pielęgnacja podczas menopauzy

Postaw na lipidy

Lipidy w pielęgnacji są skutecznym sposobem na uzupełnienie naturalnych braków lipidów skóry, które pojawiają się w czasie zmian hormonalnych. Dzięki temu skutecznie odbudują i wzmocnią barierę ochronną, zapobiegając nadwrażliwości i suchości skóry w okresie menopauzy. Lipidy nadadzą jej także zdrowego blasku i elastyczności. 

Oczyszczaj z czułością

Silne pocieranie czy agresywne produkty myjące mogą dodatkowo wymywać lipidy naskórka, prowadząc do większego przesuszenia i podrażnienia skóry – nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Wówczas kluczowe jest ukojenie i nawilżenie skóry wrażliwej. Formuły Physiogel to hipoalergiczne kosmetyki, oparte wyłącznie na delikatnych składnikach myjących. Dzięki temu są idealne dla oczyszczania skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień w okresie menopauzy.

Dbaj o dietę

Gdy zauważysz pierwsze objawy menopauzy, zadbaj o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy w diecie – w szczególności kwasów Omega! Wspomogą one produkcję naturalnych lipidów skóry, dbając o nią od wewnątrz. Codzienne nawilżanie stanie się wówczas kompletne! Bogatym źródłem kwasów Omega jest na przykład olej lniany.

Co powinno znaleźć się w kosmetyczce w okresie menopauzy i po niej?

Łagodny produkt do oczyszczania skóry wrażliwej

Wybierz emulsję lub mleczko do demakijażu oraz delikatny żel do mycia twarzy do skóry suchej i wrażliwej. Produkt oczyszczający powinien mieć fizjologiczne pH, dlatego zapomnij o tradycyjnym mydle – może ono dodatkowo przesuszać Twoją skórę.

Fizjologiczny żel do oczyszczania twarzy

Krem o wysokiej zawartości lipidów

Krem regenerujący barierę lipidową jest kluczowy, gdy pod wpływem spadku poziomu estrogenów skóra produkuje mniejszą ilość lipidów. W takiej sytuacji warstwa ochronna jest osłabiona, dlatego w pielęgnacji najlepiej sprawdzą się delikatne dermokosmetyki bez substancji zapachowych i barwników. Na dzień wybierz lżejszą konsystencję, a na noc nałóż bogatszą formułę. 

Bogaty krem nawilżający z 41% lipidów
Lekki krem nawilżający z 29% lipidów

Wysoka ochrona UVA i UVB

Dobry krem z filtrem to absolutnie najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Wybierz taki z SPF minimum 30 i wysokimi wartościami PA/PPD, świadczącymi o skutecznej ochronie przed fotostarzeniem. Codzienna ochrona UV zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także zredukuje ryzyko postawania przebarwień hormonalnych często pojawiających się w okresie menopauzy. 

Serum dopasowane do potrzeb skóry

W okresie menopauzy może pojawić się większa tendencja do zaczerwienień i pieczenia skóry. Jeśli chcesz dodatkowo wzbogacić swoją pielęgnację o składniki kojące, dołóż przed lipidowym kremem dodatkowy krok – serum z ceramidami, niacynamdiem i pantenolem. 

Kojące serum przeciw zaczerwienieniom

Balsam lipidowy do codziennego stosowania

Zmiany w skórze w okresie menopauzy dotyczą nie tylko twarzy, ale całego ciała. Dlatego po każdej kąpieli stosuj lipidowy balsam do ciała, aby skutecznie nawilżyć, zregenerować i ochronić skórę.

Balsam do ciała nawilżający z 18% lipidów

Łagodny żel do mycia do ciała

Pamiętaj, że skóra w okresie menopauzy będzie szczególnie wymagająca. Aby zredukować ryzyko przesuszenia i podrażnień, zadbaj o nią już na etapie mycia.  Postaw na łagodne dla skóry substancje myjące i fizjologiczne pH np. kremowy żel pod prysznic Physiogel. 

Kremowy żel pod prysznic o fizjologicznym pH

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat wpływu hormonów na zmiany skórne podczas menopauzy, zajrzyj do naszego wpisu: „Hormony a skóra – jak menopauza wpływa na wygląd i kondycję skóry?”