Kobieta zbliżenie na skórę

Jak prawidłowo stosować retinoidy w pielęgnacji?

Retinoidy, znane ze swojego wszechstronnego działania, są jednymi z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników aktywnych w kosmetologii. Stosowane zarówno w walce z oznakami starzenia, jak i w leczeniu trądziku, zyskały popularność wśród osób dbających o świadomą pielęgnację skóry. Mimo licznych korzyści, jakie niosą ze sobą retinoidy, ich niewłaściwe użycie może prowadzić do skutków ubocznych. Jak działają retinoidy? O czym należy pamiętać przy ich stosowaniu?

Retinoidy — co to takiego?

Retinoidy to grupa związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A, często nazywanej „witaminą młodości” ze względu na jej liczne korzyści dla skóry. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, co pozwala jej skutecznie przenikać przez warstwę rogową naskórka i docierać do głębszych warstw skóry, gdzie stymuluje regenerację komórek. Retinoidy mają szerokie zastosowanie w kosmetologii i dermatologii, wykorzystywane są zarówno w produktach do pielęgnacji skóry, jak i w lekach przepisywanych przez dermatologów.

Przykładem retinoidu obecnego w pożywieniu jest beta-karoten, który w organizmie przekształca się w retinal — często wykorzystywany w kosmetykach.

Retinoidy w pielęgnacji – efekty stosowania 

Najpopularniejszymi i najskuteczinejszymi retinoidami stosowanymi w kosmetykach są retinol i retinal. Zapewniają one szerokie spektrum korzyści dla skóry:

  • Normalizują proces złuszczania i odnowy naskórka.
  • Regulują produkcję sebum .
  • Stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co poprawia jej napięcie i elastyczność;
  • Wzmacniają jej barierę hydrolipidową, co pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie.
  • Działają antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki i spowalniając procesy starzenia się skóry;
  • Wyrównują koloryt cery, rozjaśniają przebarwienia;
  • Zmniejszają widoczność zmarszczek.

 

Oprócz kremów z retinolem lub retinalem, na drogeryjnych półkach możesz spotkać produkty z Palmitynianem Retinylu (INCI: Retinyl Palmitate). Jest to substancja o wiele delikatniejsza dla skóry, której działanie polega głównie na silnej regeneracji naskórka, nawilżeniu i ochronie antyoksydacyjnej.  

Retinoidy w leczeniu trądziku

Retinoidy są  stosowane w dermatologii jako leki niezwykle skuteczne w walce z trądzikiem, zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Stosuje się na zalecenie i wyłącznie  pod kontrolą lekarza dermatologa – doustnie lub w postaci kremów/roztworów bezpośrednio na skórę. Dzięki zdolności złuszczania zrogowaciałego naskórka związki te odblokowują pory, a także regulują produkcję sebum — efektem jest redukcja wyprysków i stanów zapalnych. Stosowanie retinoidów wspomaga również regenerację skóry, co jest istotne w redukcji blizn oraz przebarwień pozostających po trądziku.

W trakcie leczenia retinoidami mogą wystąpić podrażnienia i zaczerwienienie skóry, pieczenie oraz wzmożone łuszczenie się naskórka. W tym przypadku również możesz wesprzeć się zasadami pielęgnacji podanymi na końcu artykułu.

Stosowanie retinoidów — działania niepożądane

Stosowanie kosmetyków z wysokimi stężeniami retinolu lub retinalu może się wiązać z różnymi działaniami niepożądanymi. Szczególnie często zdarzają się one w pierwszych tygodniach stosowania, kiedy nagła stymulacja skóry jest dla niej pewnego rodzaju „szokiem”. Najczęstsze skutki uboczne obejmują:

  • Przesuszenie;
  •  Zaczerwienienie i pieczenie;
  • Swędzenie skóry, a także jej nadwrażliwość
  • Nadmierne łuszczenie się naskórka
  • Suchość spojówek

 

 

 

Skutki uboczne można jednak znacznie zredukować lub całkowicie ich uniknąć poprzez prawidłowe stosowanie retinoidów oraz odpowiednie dostosowanie codziennej pielęgnacji do zmian, jakie powodują one w metabolizmie skóry. 

Retinoidy na skórę — jak stosować je prawidłowo?

Nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie retinoidów może wręcz znacząco pogorszyć kondycję skóry, spowodować podrażnienia czy nadmierne przesuszenie skóry. Istnieje kilka zasad, które wdrożone do codziennej pielęgnacji pozwolą cieszyć się efektami stosowania retinolu / retinalu i zminimalizują ryzyko wystąpienia efektów ubocznych retinoidów. Zasady te możesz stosować zarówno włączając retinoidy do swojej rutyny, jak i podczas leczenia dermatologicznego.  

Wprowadzaj do pielęgnacji stopniowo

Zacznij od stosowania retinoidami  co 4-5 dni przez 2-3 tygodnie. Jeśli skóra nie jest podrażniona, stopniowo zwiększaj częstotliwość do co 3-4 dni, a następnie co drugi dzień; W początkowych tygodniach stosowania unikaj kosmetyków złuszczających, aby nie podnosić wrażliwości skóry. Obserwuj reakcję skóry — jeśli zauważysz podrażnienia, zmniejsz częstotliwość stosowania retinoidów. W razie potrzeby stosuj je tylko raz w tygodniu.

Uwaga: Jeśli stosujesz retinoidy w formie leku, nie kosmetyku, używaj ich zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza!

Obowiązkowo chroń skórę przed słońcem

Retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania słonecznego, dlatego należy stosować je wyłącznie na noc. Dodatkowo, podczas kuracji oraz kilka tygodni po jej zakończeniu nakładaj codziennie rano krem z filtrem SPF 50+, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV i uniknąć powstawania poparzeń oraz przebarwień. Latem, podczas wzmożonego nasłonecznienia warto pamiętać także o czapce z daszkiem lub kapeluszu z szerokim rondem.

Dostosuj codzienną pielęgnację

 

Retinoidy, szczególnie w początkowych tygodniach stosowania zaburzają równowage bariery ochronnej skóry. Aby zminimalizować ryzyko nadwrażliwości, przesuszenia i pieczenia skóry, należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji kilka prostych zasad:

  • Oczyszczaj skórę delikatnymi żelami lub piankami, które nie podrażniają skóry i nie naruszają warstwy hydrolipidowej. Doskonałym wyborem będzie tutaj żel do mycia twarzy Physiogel o fizjologicznym pH, a do ciała Kremowy żel pod prysznic Codzienne nawilżanie.
  • Nakładając prepart omijaj wrażliwe okolice np. wokół oczu i ust (chyba, że produkt jest przeznaczony właśnie do tych obszarów).
  • Postaw na silne nawilżanie i natłuszczanie skó Sięgnij po bogatsze niż zwykle konsystencje kremów i sera o właściwościach regenerujących barierę naskórkową np. Physiogel codzienne nawilżanie krem intensywny ze składnikami bariery ochronnej skóry – skwalanem i ceramidem NP. Jeśli stosujesz retinoidy na ciało lub przyjmujesz je ogólnoustrojowo (doustnie), sięgnij także po łagodzący balsam do ciała np. Physiożel Łagodzenie i Ulga z technologią BioMimic, która skuteczenie łagodzi przesuszenie i zaczerwienienie skóry.
  • Początkowo zrezygnuj także z innych, silnych składników aktywnych — po wdrożeniu retinoidów do codziennej pielęgnacji odstaw np. wysokie stężenia witaminy C, niacynamidu, czy hydroksykwasó Możesz je ponownie włączyć do pielęgnacji po kilku tygodniach, jeśli skóra będzie dobrze tolerowała połączenie.

Bibliografia:

  1. Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, 4 / 2018 / tom. 7 Kosmetologia Estetyczna, 2018, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-1.pdf [dostęp online: 24.05.2024]
  2. Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Hygeia, Public Health, 54(3), s.165-172, 2019, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2019/hyg-2019-3-165.pdf [dostęp online: 24.05.2024]
  3. Zasada, M., Budzisz, E., Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments, Postepy dermatologii i alergologii, 36(4), s.392–397, 2019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/ [dostęp online: 24.05.2024]