
Skąd mam wiedzieć czy mam skórę wrażliwą?
Twoja skóra posiada naturalną barierę ochronną, która odpowiada za jej zdrowy wygląd, dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry oraz ochronie przed szkodliwymi czynnikami drażniącymi, takimi jak agresywne składniki czy alergeny.
Skóra wrażliwa może występować zarówno na twarzy, jak i na ciele. Niektórzy ludzie są predysponowani do skóry wrażliwej z powodu genów lub długotrwałego stanu swojej skóry. Dla innych jest to stan przejściowy, wynikający z naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry i tym samym podatności na negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie środowiska, drażniące kosmetyki czy nagłe zmiany temperatury. Każdy kto posiada skórę wrażliwą wie jak trudno przewidzieć jej reakcje oraz jak trudno ją skutecznie pielęgnować.
Jak poznać skórę wrażliwą?
Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, możesz mieć skłonność do wysypek oraz pojawiania się czerwonych plam. Twoja skóra może łuszczyć się lub być szorstka w dotyku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórki w zewnętrznej warstwie naskórka są uszkodzone, pozostawiając Twoją skórę podatną na przesuszenie i podrażnienia.
Chociaż nie jest to 100% prawidłowość, to wiekszość osób, które mają bardzo suchą skórę, oceniają swoją skórą jako bardziej wrażliwą, niż osoby, których skóra jest mniej sucha. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bardzo sucha skóra może być cieńsza, czyniąc ją bardziej wrażliwą na czynniki drażniące oraz skłonną do występowania objawów skóry wrażliwej. Jest też bardzo prawdopodobne, że wrażliwej skórze będzie towarzyszyć również uczucie pieczenia
Możesz odczuwać reakcje na pewien rodzaj spożywanego jedzenia, w postaci zaczerwienionej skóry. Może to być sygnał, że Twoja skóra jest wrażliwa. W takiej sytuacji warto ograniczyć spożywanie alkoholu, ostrych potraw i kawy.